Wybitna monografia naukowa profesora pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego Rafała Włodarczyka
Z radością informujemy, że książka prof. dr. hab. Henryka Mizerka została wyróżniona w konkursie Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego na wybitną monografię naukową z zakresu nauk pedagogicznych lub nauk pokrewnych. Książka nosi tytuł Refleksja krytyczna w edukacji i pedagogice Misja (nie)wykonalna? (Oficyna Wydawnicza "Impuls").
Jak pisze na swoim blogu Pan Profesor Bogusław Śliwerski: „Rozstrzygnięcie w bieżącym roku nie było łatwe, gdyż wpłynęło do Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego wiele rekomendacji. Świadczy to o znaczącym wzroście jakości badań naukowych i publikacji. O najwyższe trofeum mogą ubiegać się pedagodzy różnych dyscyplin pedagogicznych czy nauk pogranicza.” Tym bardziej bardzo to bardzo ważne wyróżnienie i nagroda dla prof. dr han. Henryka Mizera za publikację Refleksja krytyczna w edukacji i pedagogice Misja (nie)wykonalna?
Polskie Towarzystwo Pedagogiczne prowadzi od pięciu lat Konkurs na wybitną monografię naukową z zakresu nauk pedagogicznych lub nauk pokrewnych. Wyróżnienie przyznaje Kapituła składająca się z pięciu członków Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego lub osób współpracujących z nim, a powoływanych co roku przez Prezydium Zarządu Głównego Towarzystwa.
Serdecznie gratulujemy Panu Profesorowi Henrykowi Mizerkowi
Wyróżnioną monografię polecimy słowami jej recenzenta prof. dr. hab. Romana Lepperta, UKW w Bydgoszczy
Otrzymujemy monografię, której znaczenie trudno przecenić. W trakcie lektury towarzyszyło mi przekonanie, że rola proponowanej do wydania pracy jest podobna do tej, jaką na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku odgrywały książki Teresy Hejnickiej-Bezwińskiej i Andrei Folkierskiej ‒ z tą różnicą, że monografie obu przywołanych autorek odnosiły się do pedagogiki jako dyscypliny naukowej, której status został zakwestionowany. Publikacja prof. Henryka Mizerka dotyczy natomiast jednej z ważniejszych dla współczesnej pedagogiki kwestii ‒ refleksji (krytycznej). [...] dzięki tej pracy kategoria „refleksja krytyczna” przestaje być w praktyce edukacyjnej oraz myśli pedagogicznej „modną etykietą”. Staje się zaś ugruntowaną propozycją myślenia o działaniu w sferze edukacji oraz tworzenia wiedzy pedagogicznej. Autor przedstawia pragmatyczny rodowód refleksji krytycznej (myślenie refleksyjne w rozumieniu Johna Deweya) oraz jej współczesne odczytanie. Wprowadza bardzo istotne rozróżnienie refleksyjności i refleksywności oraz ukazuje naturę refleksji krytycznej. Na nowo stawia pytania o „teoretyczność” i „praktyczność” pedagogiki, bez roszczenia sobie prawa do jedynego sposobu udzielania na nie odpowiedzi. [...]
Polecamy i zapraszamy: https://www.impulsoficyna.com.pl/publikacje-naukowe/2300-1787-refleksja-krytyczna-w-edukacji-i-pedagogice-misja-niewykonalna.html#/45-wersja_ksiazki-ksiazka_drukowana_papierowa_oprawa_miekka_klejona
Henryk Mizerek
Prof. dr hab. Henryk Mizerek
kieruje Katedrą Pedagogiki Społecznej i Metodologii Badań Edukacyjnych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Publikuje prace z zakresu pedeutologii (m.in. Dyskursy współczesnej edukacji nauczycielskiej. Między tradycjonalizmem a ponowoczesnością, Olsztyn 1999), ewaluacji edukacyjnej (np. Ewaluacja edukacyjna. Interdyskursywne dialogi i konfrontacje, Kraków 2017) oraz metodologii jakościowych badań społecznych. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się szczególnie wokół kwestii związanych z reakcją akademickiej pedagogiki na realne problemy współczesnej praktyki edukacyjnej.